Preskočiť na obsah Mapa stránok Prístupnosť Aktuality

Textová verzia

en
Menu

Podujatia

Emília Hodasová - Obrazy a artprotisy

Miesto konania:
DK Ružinov

Ružinovská 28


Srdečne Vás pozývame na výstavu umelkyne Emílie Hodasovej, ktorá začne 5. 2. 2019 o 18:00 a potrvá do 8. 4. 2019 v DK Ružinov.

Emília Hodasová - Obrazy a artprotisy

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov Emílie Hodasovej do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová s názvom Obrazy a artprotisy a to v utorok, 5. februára o 18.00 hod. Výstava obrazov potrvá do 8. apríla 2019.


Emília Hodasová

Ružinovská výtvarníčka Emília Hodasová sa venuje maľbe, artprotisu i textilnej koláží, no autorská paličkovaná čipka zostáva v jej tvorbe stále prítomná.  Autorka totiž do svojich textílií i obrazov vkladá i vliepa fragmenty i súvislejšie kompozície z čipky, čím vnáša do svojich diel poetiku a krehkosť.

Ťažisko jej tvorby predstavuje komorná maľba, ktorá jej umožňuje naplno uplatniť svoju kreativitu i naturel. Maľuje snivé krajiny s kŕdľami vtákov a rozviatymi konármi stromov, krehké portréty s jemnými profilmi žien v tajomných klobúkoch, prchavé okamihy života, čarovný svet detí, hudobné motívy, éterické tanečnice i humorné príbehy z ulice. Svoj poeticko-realistický pohľad na okolitý svet pretkáva prvkami fantázie, predstáv a spomienok. Kontrast jemných farebných tónov, ale i tlmenej zemitej palety a bielej krehkej čipky, ktorú autorka vkladá a vrství vo forme detailov či centrálneho motívu, umocňuje poeticko-lyrickú atmosféru jej diel a vtláča im pečať tajomnosti. 

Podobným spôsobom postupuje Emília Hodasová i pri svojich textilných dielach. Jej artprotisy sú farebne vyvážené, temer monochrómne a zväčša abstraktné kompozície, do ktorých vnáša napätie a život vkladaním čipky a jej fragmentov. Tradične bielu, či okrovú farebnosť priadze občas vystrieda farebným akcentom, ktorý má symbolický význam. Vzory svojich jemných solitérov odvodzuje z ľudového ornamentu, z tradičných paličkovaných dekorov, ale čerpá i z vlastnej predstavivosti a fantázie, a tak posúva tradičnú techniku do nových súčasných polôh.   

Vstup voľný.

Viac informácií nájdete na cultusruzinov.sk a Facebooku Cultus Ružinov.

FB: https://www.facebook.com/events/847352838929398/

WEB: https://cultusruzinov.sk/podujatie/emilia-hodasova-ruzinovska-galeria-vernisaz/

Miestny úrad:

Mierová 21, 827 05 Bratislava

+421 2 48 284 111

ruzinov@ruzinov.sk

Dopravné obmedzenia