Preskočiť na obsah Mapa stránok Prístupnosť Aktuality

Textová verzia

en
Menu

Aktuality

Pozor na kliešte!

Teplé počasie, dažde a rýchly rast trávy priniesli aj kliešte.

Kliešte si vás najčastejšie nájdu vo vysokej tráve a v nízkych kríkoch. Ak sa ho vy alebo vaše zvieratko dotkne, kliešť sa ho prichytí a zakotví sa v koži.

 

Po prechádzkach v tráve je preto dobré skontrolovať, či ste si podobného nechceného „návštevníka“ nepriniesli domov. Kliešte totiž môžu prenášať a šíriť závažné infekčné ochorenia, ako sú piroplazmóza, rickettsióza, tularémia, vírusová encefalitída a lymská borelióza.

 

Aj v tomto prípade je najúčinnejšia prevencia. Preto je najvhodnejšie pred vychádzkou naniesť repelentný prípravok nielen na kožu, ale aj na odev a najmä na topánky. Nezabudnime ani na vybavenie domácich miláčikov repelentným obojkom alebo ošetrenie repelentným prípravkom.

 

Ak nájdeme kliešťa, vyberieme ho čo najskôr pomocou špeciálnej pinzety. Napriek kedysi rozšírením mýtom ich nepokvapkávajte olejom, ani nevykrúcajte proti smeru hodinových ručičiek. Pinzetou prichyťte hlavičku čo najbližšie pri koži a pomaly (nanajvýš jemným pokývaním) vytiahnite. Postihnuté miesto nezabudnite vydezinfikovať. Kliešťa usmrtíme a nechytáme ho do ruky, aby sme sa neinfikovali.

 

Bojovať proti kliešťom sa snaží aj mestská časť častejším kosením parkov. Aj toto opatrenie pomôže minimalizovať kontakt ľudí a domácich zvierat s kliešťami.

 

Pozor na kliešte!
Miestny úrad:

Mierová 21, 827 05 Bratislava

+421 2 48 284 111

ruzinov@ruzinov.sk

Dopravné obmedzenia