Preskočiť na obsah Mapa stránok Prístupnosť Aktuality

Textová verzia

en
Menu

Aktuality

Kvalita vody v Trnávke

Kontaminácia vôd na nebola preukázaná. To ale neznamená, že neexistuje a že nehrozí.

Pred časom sa na verejnosť dostali informácie o desať rokov utajovanej správe o kontaminácii podzemných vôd z bývalej Dimitrovky (Istrochemu). Okamžite po jej zverejnení sa začali šíriť obavy, či znečistenie nezasiahlo aj túto časť Ružinova, hoci podľa našich informácií ani jeden test nepochádza z Ružinova, ale všetky sú z Nového Mesta z Mierovej kolónie. Práve preto požiadal miestny úrad o otestovanie vzorky vody z tejto lokality.

 

Testovaná vzorka bola zo studne na Vietnamskej ulici - približne uprostred Trnávky, po prúde podzemných vôd od Istrochemu. Test vykonalo certifikované laboratórium BVS, ktoré testovalo prítomnosť 23 rôznych chemikálií a pesticídov. Všetky výsledky dopadli negatívne - to znamená, že boli pod maximálnymi prípustnými hodnotami podľa platných noriem. Z 23 testovaných chemikálií sa len u troch potvrdila kvantifikovateľná prítomnosť, ale aj tá bola v norme. Voda z testovanej studne je teda bezpečná.

 

Napriek tomuto výsledku však nemôžeme s istotou povedať, že v budúcnosti nemusíme byť opatrní. Podzemné vody nie sú statické, ale prúdia rýchlosťou niekoľko metrov za rok. V tejto časti mesta je síce väčšinou štrkové podložie, ale aj to má rôznu štruktúru a na niektorých miestach preto voda prúdi rýchlejšie, na iných pomalšie.

 

Dôležitý je aj fakt, že v mestskom prostredí je veľmi komplikované hovoriť o úplne čistej vode. Stačí, aby niekde vytiekol olej z auta, a na tomto mieste bude voda na dlhé roky kontaminovaná - a nemusí byť ani vedľa chemickej fabriky. O pár metrov vedľa, proti prúdu podzemnej vody, však môže byť všetko v poriadku. Ministerstvu životného prostredia aj geologickému ústavu sme preto ponúkli naše pozemky pre účely vyvŕtania ďalších monitorovacích vrtov.

 

Voda z vodovodov je úplne bezpečná a jedinou istotou, pokiaľ ide o vodu zo studní, je pravidelne ju testovať.

 

Kvalita vody v Trnávke
Fotogaléria
Kvalita vody v Trnávke Kvalita vody v Trnávke Kvalita vody v Trnávke
Miestny úrad:

Mierová 21, 827 05 Bratislava

+421 2 48 284 111

ruzinov@ruzinov.sk