Preskočiť na obsah Mapa stránok Prístupnosť Aktuality

Textová verzia

en
Menu

Podujatia

Vernisáž obrazov Jána Hlavatého

Miesto konania:
DK Ružinov

Ružinovská 28


Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov Jána Hlavatého do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28.

Vernisáž obrazov Jána Hlavatého

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov Jána Hlavatého do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová a to v utorok, 9. apríla 2019 o 18.00 hod. Výstava obrazov potrvá do 3. júna 2019.


Ján Hlavatý

Aprílová výstava v Ružinovskej galérii predstaví tvorbu známeho maliara Jána Hlavatého, ktorý žije i tvorí v Ružinove. Ján Hlavatý vstupoval na slovenskú výtvarnú scénu v osemdesiatych rokoch s neobyčajne akčnou a vyhranenou skupinou mladých autorov, ovplyvnených vlnou postmodernej a transavangardnej tvorby. On sám sa v počiatkoch sústredil na figuratívnu tvorbu a jeho tvaroslovie i farebná škála boli výrazne expresívne s bohatými štruktúrami. Postupne však prechádzal zo sféry figuratívneho prejavu k štylizovanejším polohám a dnes patrí medzi najvýraznejších predstaviteľov  abstraktnej tvorby na Slovensku.

Tvorbu Jána Hlavatého charakterizuje erupcia koloritu a veľkorysosť maliarskeho gesta, kontrast expresívneho a lyrického, ale i intelektuálneho a naivného, ale predovšetkým svojské narábanie s farbou, ktorá sa stáva pre neho najdôležitejším stavebným prvkom. Nanáša ju v širokých ťahoch štetca, v plochách i škvrnách, evokujúcich súzvuk či disharmóniu hudobných akordov. Temnú škálu plnú mystiky rozjasňuje do žiarivých až neónových tónov a do jednoduchej kompozície vkladá prvky ktoré vytvárajú pocit pohybu a dynamiky. Zotrváva na pozíciách expresívnej abstrakcie, no sporadicky vnáša do svojich kompozícií kaligrafiu, znaky a symboly i obrysy postáv a tvárí, naznačujúcich návrat k hraniciam predmetného sveta. Je to výrazné rozšírenie tematickej obsahovosti jeho diel o figúru, krajinu, či širokú škálu osobných príbehov a pocitov.   

Vstup voľný.

Viac informácií nájdete na cultusruzinov.sk a Facebooku Cultus Ružinov.

FB: https://www.facebook.com/events/368583310665127/
WEB: https://cultusruzinov.sk/podujatie/jan-hlavaty-ruzinovska-galeria-vernisaz/

Miestny úrad:

Mierová 21, 827 05 Bratislava

+421 2 48 284 111

ruzinov@ruzinov.sk

Dopravné obmedzenia