Preskočiť na obsah Mapa stránok Prístupnosť Aktuality

Textová verzia

en
Menu

Aktuality

Aby stromy neohrozovali životy a majetok

V Ružinove potrebujeme a chceme viac zelene. Ale zdravej zelene.

Keď v roku 2017 spadol chorý strom na Pavlovičovej ulici na plot záhrady a spôsobil majiteľovi značné škody na majetku, rozhodli sa obyvatelia tejto ulice spísať petíciu a požiadali mestskú časť o výrub a náhradnú výsadbu stromov v celej aleji.

 

„Bolo len vecou šťastia, že 5. júla 2017 v čase 21:00 neprišlo k tragédii. Pred domom č. 2 bol odlomený z lipy veľký konár, ktorý padol na bránu. Pred domom č. 4 bola lipa vyvrátená aj s koreňmi a vyvrátená na plot a do záhrady menovaného domu. Pred domom č. 14 bol z lipy odlomený veľký konár, ktorý visel ponad cestu, zakliesnený v korune stromu na druhej strane cesty,“ opísali obyvatelia, čo sa udialo.

 

Na ulici sa okrem rodinných domov nachádzajú aj materské centrum a rodinné centrum a keďže neďaleko je kostol, v nedeľu sem prichádza omnoho viac ľudí, vrátane detí.

 

Odborný fytopatologický posudok je v tomto prípade jednoznačný. Alej bola vysadená v úzkom páse, v príliš malých zemných misách, kvôli čomu sa nedokázali dobre rozvinúť koruny, korene podliehajú hnilobným procesom a kvôli elektrickému vedeniu sú stromy neustále deformované nevyhnutnými orezmi. Stromy sú v havarijnom stave, je nevyhnuté ich odstrániť a nahradiť novými a zdravými.

 

Bratislava už má skúsenosť nielen s tým, ako stromy v podobnom stave zničili obyvateľom majetok, ale aj s tým, ako malý chlapček prišiel o život.

 

Keď mestská časť o takejto situácii so stromami vie a má k dispozícii aj posudok, je zo zákona povinná konať. Ešte do konca marca, v čase, ktorý presne stanovuje príslušná legislatíva, preto bude vykonaný výrub týchto stromov. Zároveň sa začne chystať projekt náhradnej výsadby.

 

Ešte pred samotným výrubom budú môcť obyvatelia z bezprostredného okolia doručiť mestskej časti návrhy, ktoré by radi zapracovali do procesu rekonštrukcie aleje. Vzhľadom na to, že na tejto ulici budú tento rok prebiehať stavebné práce, ktoré by ohrozovali výsadbu, novú alej začneme vysádzať v nasledujúcom roku. Dovtedy sa pripraví projekt, ktorý bude zohľadňovať očakávania ľudí z okolia, vrátane ich priania mať na ulici opäť zdravé stromy.

Aby stromy neohrozovali životy a majetok
Miestny úrad:

Mierová 21, 827 05 Bratislava

+421 2 48 284 111

ruzinov@ruzinov.sk

Dopravné obmedzenia